Stormers launch Frans Malherbe as Duane Vermeulen takes on old team

There are eight games in the United Rugby Championship this weekend, including the highly anticipated clash between an in-form Stormers side and second-placed Ulster in Cape Town on Saturday.

Check out team news and our match predictions below.

Friday

Lions vs. Ospreys

Prediction: Lions by 5

The teams:

The Lions: 15 Quan Horn, 14 Rabz Maxwane, 13 Wandisile Simelane, 12 Burger Odendaal (c), 11 Edwill van der Merwe, 10 Jordan Hendrikse, 9 Morne van den Berg, 8 Emmanuel Tshituka, 7 Vincent Tshituka, 6 Francke Horn, 5 Reinhard Nothnagel , 4 Ruben Schoeman, 3 Carlu Sadie/Ruan Dreyer, 2 Jaco Visagie, 1 Sti Sithole
Replacements: 16 PJ Botha, 17 JP Smith, 18 Ruan Dreyer/Asenathi Ntlabakanye, 19 Ruan Venter, 20 Sibusiso Sangweni, 21 Andre Warner, 22 Manuel Rass, 23 Tiaan Swanepoel/EW Viljoen

Ospreys: 15 Dan Evans, 14 Keelan Giles, 13 Michael Collins, 12 Keiran Williams, 11 Luke Morgan, 10 Stephen Myler, 9 Rhys Webb (c), 8 Ethan Roots, 7 Morgan Morris, 6 Dan Lydiate, 5 Bradley Davies, 4 Rhys Davies , 3 Tom Botha, 2 Sam Parry, 1 Nicky Smith
Replacements: 16 Scott Baldwin, 17 Rhodri Jones, 18 Rhys Henry, 19 Will Griffiths, 20 Harri Deaves, 21 Reuben Morgan-Williams, 22 Tiaan Thomas Wheeler, 23 Cai Evans

Location: Emirates Airline Park
To start up: 7:00 p.m. local time (5:00 p.m. GMT)
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Morne Ferreira, Stephan Geldenhuys
TMO: Marius van der Westhuizen

Munster v Benetton

Prediction: Munster by 15

The teams:

Muenster: 15 Matt Gallagher, 14 Shane Daly, 13 Damian de Allende, 12 Rory Scannell, 11 Simon Zebo, 10 Ben Healy, 9 Craig Casey, 8 Gavin Coombes, 7 John Hodnett, 6 Jack O’Donoghue (c), 5 Fineen Wycherley, 4 Jean Kleyn, 3 Stephen Archer, 2 Diarmuid Barron, 1 Josh Wycherley
Replacements: 16 Scott Buckley, 17 Jeremy Loughman, 18 Keynan Knox, 19 Jason Jenkins, 20 Jack O’Sullivan, 21 Neil Cronin, 22 Jake Flannery, 23 Chris Farrell

Benetton: 15 Andries Coetzee, 14 Ratuva Tavuyara, 13 Joaquin Riera, 12 Tommaso Menoncello, 11 Rhyno Smith, 10 Tomas Albornoz, 9 Dewaldt Duvenage (c), 8 Toa Halafihi, 7 Manuel Zuliani, 6 Sebastian Negri, 5 Carl Wegner, 4 Irné Herbst , 3 Nahuel Tetaz, 2 Tomas Baravalle, 1 Ivan Nemer
Replacements: 16 Matteo Drudi, 17 Federico Zani, 18 Simone Ferrari, 19 Niccolò Cannone, 20 Matteo Meggiato, 21 Callum Braley, 22 Giacomo Da Re, 23 Tommaso Benvenuti

Location: Musgrave Park
To start up: 7:35 p.m. GMT
Arbitrator: Chris Evans
Assistant referees: Eoghan Cross, Stuart Gaffikin
TMO: Eric Gauzin

Saturday

Zebra Parma vs. Scarlets

Prediction: Scarlets by 9

The teams:

Zebra: 15 Michelangelo Biondelli, 14 Giovanni D’Onofrio, 13 Giulio Bisegni, 12 Enrico Lucchin, 11 Simone Gesi, 10 Carlo Canna, 9 Alessandro Fusco, 8 Renato Giammarioli, 7 Iacopo Bianchi, 6 Luca Andreani, 5 Liam Mitchell, 4 David Sisi ( c), 3 Eduardo Bello, 2 Luca Bigi, 1 Paolo Buonfiglio
Replacements:
16 Massimo Ceciliani, 17 Juan Pitinari, 18 Ion Neculai, 19 Andrea Zambonin, 20 Potu Junior Leavasa, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Antonio Rizzi, 23 Junior Laloifi

Scarlets: 15 Johnny McNicholl, 14 Corey Baldwin, 13 Joe Roberts, 12 Scott Williams (c), 11 Ryan Conbeer, 10 Rhys Patchell, 9 Gareth Davies, 8 Sione Kalamafoni, 7 Tomas Lezana, 6 Blade Thomson, 5 Jac Price, 4 Sam Lousi , 3 Javan Sebastian, 2 Shaun Evans, 1 Kemsley Mathias
Replacements: 16 Lewis Morgan, 17 Rob Evans, 18 Harri O’Connor, 19 Morgan Jones, 20 Carwyn Tuipulotu, 21 Dane Blacker, 22 Sam Costelow, 23 Johnny Williams

Location: Sergio Lanfranchi Stadium
To start up: 2:00 p.m. local (1:00 p.m. GMT)
Arbitrator: Jacques Peyper
Assistant referees: Clara Munarini, Riccardo Angelucci
TMO: Stefano Penne

Stormers v Ulster

Prediction: Stormers by 3

The teams:

Stormers: 15 Warrick Gelant, 14 Seabelo Senatla, 13 Ruhan Nel, 12 Damian Willemse, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Paul de Wet, 8 Evan Roos, 7 Ernst van Rhyn, 6 Deon Fourie, 5 Marvin Orie, 4 Adre Smith, 3 Frans Malherbe, 2 Chad Solomon, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements:
16 JJ Kotze, 17 Brok Harris, 18 Neethling Fouche, 19 Connor Evans, 20 Hacjivah Dayimani, 21 Junior Pokomela, 22 Herschel Jantjies, 23 Rikus Pretorius

Ulster: 15 Mike Lowry, 14 Craig Gilroy, 13 Stewart Moore, 12 Stuart McCloskey, 11 Rob Lyttle, 10 Billy Burns, 9 John Cooney, 8 Duane Vermeulen, 7 Marcus Rea, 6 Greg Jones, 5 Kieran Treadwell, 4 Alan O’Connor ( c), 3 Marty Moore, 2 Rob Herring, 1 Eric O’Sullivan
Replacements:
16 Tom Stewart, 17 Callum Reid, 18 Gareth Milasinovich, 19 Mick Kearney, 20 Jordi Murphy, 21 David Shanahan, 22 Luke Marshall, 23 Ethan McIlroy

Location: DHL Stadium, Cape Town
To start up: 3:00 p.m. local time (1:00 p.m. GMT)
Arbitrator: Gianlucu Gnecchi
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Dylen November
TMO: Quinton Immelmann

Sharks v Edinburgh

Prediction: Sharks per 8

The teams:

The Sharks: 15 Anthony Volmink, 14 Werner Kok, 13 Ben Tapuai, 12 Marius Louw, 11 Makazole Mapimpi, 10 Curwin Bosch, 9 Grant Williams, 8 Sikhumbuzo Notshe, 7 Henco Venter, 6 Siya Kolisi (c), 5 Reniel Hugo, 4 Gerbrandt Grobler , 3 Thomas du Toit, 2 Bongi Mbonambi, 1 Ox Nche
Replacements: 16 Kerron van Vuuren, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Khuta Mchunu, 19 Le Roux Roets, 20 Phepsi Buthelezi, 21 James Venter, 22 Jaden Hendrikse, 23 Boeta Chamberlain

Edinburgh: 15 Emiliano Boffelli, 14 Ramiro Moyano, 13 Mark Bennett (c), 12 James Lang, 11 Freddie Owsley, 10 Blair Kinghorn, 9 Ben Vellacott, 8 Ben Muncaster, 7 Hamish Watson, 6 Magnus Bradbury, 5 Jamie Hodgson, 4 Pierce Phillips , 3 Lee-Roy Atalifo, 2 Dave Cherry, 1 Boan Venter
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Harrison Courtney, 18 Luan de Bruin, 19 Glen Young, 20 Connor Boyle, 21 Charlie Shiel, 22 Jaco van der Walt, 23 Chris Dean

Location: Hollywoodbets Kings Park, Durban
To start up: 5:05 p.m. local time (3:05 p.m. GMT)
Arbitrator: Andrea Piardi
Assistant referees: Griffin Colby, Stephan Geldenhuys
TMO: Egon Seconds

Cardiff v Glasgow Warriors

Prediction: Glasgow by 3

The teams:

Cardiff: 15 Hallam Amos, 14 Jason Harries, 13 Willis Halaholo, 12 Ben Thomas, 11 Theo Cabango, 10 Jarrod Evans, 9 Lloyd Williams, 8 James Ratti, 7 Josh Navidi, 6 James Botham, 5 Matthew Screech, 4 Josh Turnbull, 3 Dmitri Arhip, 2 Kirby Myhill, 1 Square Rhys
Replacements: 16 Kristian Dacey, 17 Corey Domachowski, 18 Dillon Lewis, 19 Teddy Williams, 20 Ellis Jenkins, 21 Jamie Hill, 22 Garyn Smith, 23 Matthew Morgan

Glasgow: 15 Josh McKay, 14 Sebastian Cancelliere, 13 Kyle Steyn, 12 Sam Johnson, 11 Cole Forbes, 10 Ross Thompson, 9 Ali Price, 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Ryan Wilson (cc), 5 Richie Gray, 4 Scott Cummings , 3 Zander Fagerson, 2 Fraser Brown (cc), 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Johnny Matthews, 17 Oli Kebble, 18 Murphy Walker, 19 Kiran McDonald, 20 Ally Miller, 21 Jamie Dobie, 22 Duncan Weir, 23 Stafford McDowall

Location: Cardiff Arms Park
To start up: 5:15 p.m. GMT
Arbitrator: AM Jacobs
Assistant referees: Ben Whitehouse, Simon Rees
TMO: David Rose

Bulls vs Dragons

Prediction: Bulls per 35

The teams:

Bulls: 15 Kurt-Lee Arendse, 14 Canan Moodie, 13 Lionel Mapoe, 12 Harold Vorster, 11 Madosh Tambwe, 10 Chris Smith, 9 Embrose Paper, 8 Arno Botha, 7 Cyle Brink, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Walt Steenkamp, ​​3 Jacques van Rooyen, 2 Johan Grobbelaar, 1 Gerhard Steenkamp
Replacements:
16 Joe van Zyl, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Mornay Smith, 19 Reinhardt Ludwig, 20 WJ Steenkamp, ​​21 Zak Burger, 22 Morne Steyn, 23 Cornal Hendricks

Dragoons: 15 Jordan Williams, 14 Jared Rosser, 13 Adam Warren, 12 Jack Dixon, 11 Rio Dyer, 10 Sam Davies, 9 Gonzalo Bertranou, 8 Ollie Griffiths, 7 Ben Fry, 6 Harri Keddie (c), 5 Ben Carter, 4 Huw Taylor , 3 Chris Coleman, 2 Elliot Dee, 1 Aki Seiuli
Replacements:
16 Taylor Davies, 17 Josh Reynolds, 18 Leon Brown, 19 Joe Davies, 20 Lennon Greggains, 21 Rhodri Williams, 22 Will Reed, 23 Ioan Davies

Location: Loftus Versfeld, Pretoria
To start up: 7:15 p.m. local time (5:15 p.m. GMT)
Arbitrator: Frank Murphy
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, Morne Ferreira
TMO: Ben Blain

Connacht v Leinster

Prediction: Leinster by 10

The teams:

Connection: 15 Tiernan O’Halloran, 14 John Porch, 13 Tom Farrell, 12 Tom Daly, 11 Oran McNulty, 10 Jack Carty (c), 9 Kieran Marmion, 8 Jarrad Butler, 7 Conor Oliver, 6 Cian Prendergast, 5 Niall Murray, 4 Oisin Dowling, 3 Jack Aungier, 2 Dave Heffernan, 1 Denis Buckley
Replacements: 16 Jonny Murphy, 17 Matthew Burke, 18 Greg McGrath, 19 Ultan Dillane, 20 Paul Boyle, 21 Caolin Blade, 22 Sammy Arnold, 23 Diarmuid Kilgallen

Leinster: 15 Jimmy O’Brien, 14 Tommy O’Brien, 13 Jamie Osborne, 12 Ciarán Frawley, 11 Rory O’Loughlin, 10 Ross Byrne, 9 Luke McGrath (c), 8 Max Deegan, 7 Scott Penny, 6 Rhys Ruddock, 5 Joe McCarthy, 4 Ross Molony, 3 Michael Ala’alatoa, 2 James Tracy, 1 Peter Doole
Replacements: 16 Seán Cronin, 17 Ed Byrne, 18 Thomas Clarkson, 19 Josh Murphy, 20 Martin Moloney, 21 Nick McCarthy, 22 David Hawkshaw, 23 Chris Cosgrave

Location: The sport field
To start up: 7:35 p.m. GMT
Arbitrator: Chris Busby
Assistant referees: Eoghan Cross, Peter Martin
TMO: Leo Colgan

READ MORE: United Rugby Championship: Social media agency deal terminated after TikTok post

Chester T. Johnson